Ostropest plamisty – właściwości

ostropest plamisty1Będąc dzieckiem biegałam po łąkach i nie raz spotkałam na swojej drodze ostropest plamisty, tylko nie zdawałam sobie sprawy, że jest to tak wartościowa roślina. Służyła mi raczej do zabawy i rzucania  się kwiatem ostropestu, bo się przyczepiał do ubrań. Nazywaliśmy go ostem. Potoczny „oset” z dzieciństwa odgrywa dużą rolę w moim dorosłym  życiu.

Ostropest plamisty ma silne działania odtruwające dzięki wysokiej zawartości substancji aktywnych przede wszystkim sylimaryny. Potrafi ona zneutralizować nawet toksyny muchomora sromotnikowego! Nie wiarygodne, prawda?

Ostropest jest najbardziej znany jako naturalny sposób na stymulację i detoksykację wątroby, czyli niezwykle ważnego organu w ludzkim ciele. Wątroba stale ciężko pracuje, m.in.chroniąc nas przed niszczącymi toksynami, które są w większości efektem ubocznym metabolizmu. Działa również jak najdoskonalszy filtr i usuwa wszystkie najbardziej szkodliwe substancje z organizmu.

To nie koniec pozytywnych właściwości tego zioła. Okazuje się, że ma także działania antynowotworowe, ponieważ hamuje podział komórek nowotworowych.

„Ostropest hamuje działanie leukotrienów – lipidów związanych z układem immunologicznym, które pełnią funkcję mediatora stanów zapalnych. W ten sposób zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.
Ponadto zapobiega marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowemu wątroby, ostremu żółtemu zanikowi wątroby, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych”(1).

Przy chorobie trzewnej i zanikowi błony śluzowej żołądka -> mój żołądek potrzebował pomocy. Ostopest plamisty jest moim najlepszym przyjacielem, poza tym, że ma mnóstwo właściwości odtruwających to pomaga w pracy dla mojego chorego żołądka, jak i również sprawdza się w profilaktyce zapalenia dróg żólciowych i woreczka żółciowego.  Po regularnym przyjmowaniu ostropestu przez okres okres już 2 tygodni zauważyłam lepsze samopoczucie, nie  wiem co to wzdęcia i zgaga.

Różne źródła inaczej podają, ja natomiast Ostropest przyjmowałam 2x dziennie po łyżeczce mielonego zioła popijając dużą ilością wody. Jak tylko nadażała mi się okazja   mielony ostropest dodawałam wszędzie tam gdzie mogłam, posypywałam nim sałatki, dodawałam do wypieku chleba itp.

Już na marginesie dodam, że oprócz właściowości zdrowotnych ostropest w formie oleju sprawdza się idealnie w kosmetyce. Goi rany, rozjaśnia blizny oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry

Powyższe słowa potwierdzają fakt, że powinniśmy czerpać co najlepsze z otaczającego nas świata m.in z natury, roślin, ziół.

Bezglutenek


źródło:
(1) http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/ostropest-wspiera-prace-watroby-wlasciwosci-lecznicze-ostropestu_41905.html
(2) http://www.olej.edu.pl/olej-z-ostropestu/ostropest-nie-tylko-detoks-dla-watroby/