Wakacje bez glutenu

Wakacje bez glutenu

wakacje bez glutenuChyba każdy z nas zastanawiał się co dać dziecku na bezglutenowy biwak, wycieczkę szkolną czy po prostu najzwyczajniej w świecie – Co zabrać z sobą na wakacje bez glutenu?!

Na początku moich bezglutenowych wzmagań ciągle zastanawiałam się co dać dziecku do plecaka  na dzienny wyjazd ? czy na biwak ? Baa! nawet na drugie śniadanie do szkoły.  Nie wspominając o tym , że zawsze miałam problem co wziąć na drugie śniadanie do pracy.

Świat wyszedł nam na przeciw 🙂   i mamy co raz to większy wybór asortymentu bezglutenowego. Cudownie byłoby, żeby równie szybko rosła świadomość społeczeństwa o naszej chorobie ( celiakia) i diecie bezglutenowej.

Ja zawsze z sobą zabieram do pracy, czy też do znajomych zestaw typu:

coś na słono :

wakacje bez glutenu

  • wafle ryżowe czy to sonko, kupiec czy też innej firmy 
  • chleb bezglutenowy np. firmy incola,  belviten, schar
  • lub jakieś przekąski słone typu paluszki, precle firmy schar,
  • czy też rewelacyjne wafle -Chrupaki np. o smaku papryki firmy incola

coś na słodko:

wakacje bez glutenu

  • rewelacyjne brownie firmy incola
  • ciasteczka np. belvitenu
  • czekolady firmy Goplana np. gorzka, mleczna

Przy takim zestawie wiem, że albo skorzystam i zrobię sobie kanapkę lub pochrupie coś słonego.  Z kolei drugi zestaw daje mi szanse delektowania się przy kawie słodką przekąską 🙂 Plusem większości jest ich wielkość.  Na przykład takie brownie firmy INCOLA  w opakowaniu 200g zmieści się nawet do kopertówki więc  śmiało możemy zabrać je chociażby na wesele czy inną uroczystość. Uczniom do szkoły  polecam energetyczną przekąskę  4Heart aby mogli nabrać energi podczas przerwy w zajęciach.

wakacje z glutenem

Na dłuższe wyjazdy biwakowe lub wczasowe powyższy zestaw wzbogacam o swojej roboty weki , począwszy od pulpetów, paprykarza … kończywszy na sosach do kanapek czy też do spagetii.  Dodatkowo piekę kilka rodzai ciastek na podróż , chodź coraz częściej odchodzę od tego ze względu na brak czasu a przede wszystkim dlatego, że na półkach sklepowych jest mnóstwo słodkości bezglutenowych.

wakacje z glutenem

Nigdy nie wyjeżdzam na swoje podróże wakacyjne bez owsianki czy musli. Wystarczy mleko kokosowe lub ryżowe, garść orzechów, owoców suszonych czy ewentualnie sezonowych  i śniadanie mamy z głowy.  Kolejnym punktem który odchaczam na swojej liście zakupów na podróż są makarony bezglutenowe, ryż czy kasze: jaglana, gryczana. Tutaj mamy pole do popisu. Spagetii pod każdą postacią.  🙂

Pamiętam swoje pierwsze wyjazdy wakacyjne, teraz na same wspomnienie uśmiecham się .  Byłam pewna, że za granicą na pewno sobie coś zamówie w restauracji, czy kupie w supermarkecie –  przecież nie tylko ja mam celiakie?!  Najbardziej błędna teoria 🙂 W restauracjach blokadą był język , a jeśli już kelnerzy biegle mówili po angielsku to nie zawsze wiedzieli co to gluten??  Wracałam po 2 tygodniach wczasów chudsza o kolejne 3-5kg i głodna. Wiadomo – Polak głodny, Polak zły 🙂 🙂 🙂  Takie doświadczenia nauczyły mnie, że trzeba być zawsze przygotowanym na takie ewentualności. Teraz zabieram o jedną walizkę więcej 🙂 w której mam bezglutenowe jedzenie  🙂 Jedynym moim zmartwiem teraz jest pogoda. Uwierzcie mi życie jest o wiele prostsze  z przekąskami bezglutenowymi na rynku 🙂

wakacje bez glutenu

Moi kochani bezglutenowcy życzę Wam udanych, bezstresowych wypoczynków